Roxy na wystawie

Roxy na wystawie

Włos cairn terrier

Cairn Terrier posiada dwa rodzaje włosa; twardy włos okrywowy oraz miękki włos zwany podszerstkiem. W dotyku włos Cairn Terriera jest twardy a główne zalety to nie gubienie włosa, odporność na pogodę oraz wygoda w utrzymaniu.

Cairny sezonowo nie gubią  włosa! Twardy włos trzeba utrzymać w "twardej" kondycji przez trymowanie, inaczej włosy cairn terriera zmiękną, będą rosły do ziemi i Cairn zamieni się w wielką włochatą kulkę. Szorstki włos okrywowy chroni skórę Cairn Terriera w trudnych warunkach pogodowych, oraz jeśli cairny są używane jako psy pracujące to twardy włos chroni skórę podczas pogoni za zdobyczą np. w chaszczach, podziemnych tunelach. Dodatkowo Cairn terriery mają także drugi rodzaj włosa delikatny podszerstek, którego absolutnie nie można trymować. Delikatny podszerstek podpiera twardy włos i jest regulatorem ciepłoty ciała: chroni psa przed przemarznięciem oraz przed przegrzaniem.

Jeżeli zdecydujesz się na podcinanie twardego włosa Cairna, to jego włos stanie się piórkowaty, matowy i jaśniejszy w kolorze. Podcinanie rujnuje twarde, odporne na pogodę futro - trzeba pamiętać że piesek zacznie gubić podcięty włos. Brud oraz ziemia będą przylegać do miękkiego włosa dlatego też  będziecie musieli regularnie kąpać i czesać swojego Cairna. Taki podcinany stary włos spodowduje że skóra psa zacznie produkować więcej podszerstka. Pies z przerośniętym podszerstkiem przegrzewa się i jest narażony na infekcje drożdżakami.

Script logo