Helena Sutton na zdjęciu <br/> dla miesięcznika 4 łapy

Helena Sutton na zdjęciu
dla miesięcznika 4 łapy

UWAGA: Obecnie nie prowadzimy hodowli Cairn Terrier.

Zobacz hodowlę piesków Shih Tzu

 

 

1. Skąd pochodzi rasa cairn terrier?

Jest to jedna z najstarszych pracujących ras szkockich terrierów pochodząca z górzystych regionów północno zachodniego wybrzeża Szkocji oraz wysp. Jej nazwa wzięła się od pionowo ustawionych kamiennych stosów - " Cairn" oznaczających starożytne szkockie miejsce pochówku lub pamięci; w nich to lubiły chować się takie szkodniki jak: lisy, szczury, króliki itp. Pierwsze wzmianki o tej rasie (z XVI w.),mówią o wykorzystywaniu jej przez pasterzy, rolników i łowców właśnie do eliminacji tych szkodników. Rasa ta jednak ewoluowała by w XVIII i XIX wieku, gdy polowania stały się sportem, faworyzowano ją do polowania na borsuki i wydry. Były dobrymi zawodnikami w takich polowaniach, gdyż z łatwością ignorowały ból przy dłuższym łapaniu zdobyczy.

Jeśli chodzi o wygląd to do początku XX wieku psy rasy cairn wyglądały podobnie jednak znacznie różniły się od siebie rozmiarem, kształtem i kolorem, w zależności od terenu, na którym pracowały w sforze i od zdobyczy, na którą polowały. Rasa została oficjalnie zaakceptowana przez Klub Hodowców Wielkiej Brytanii w 1910. Jest to jedna z czterech wyraźnych ras pochodzących z szerokiej grupy terrierów: Cairn, Skye, Scottish i West Highland White. Rasę do Polski sprowadziła i rozpowszechniła Pani Magdalena Świętoń - międzynarodowy sędzia kynologiczny.

2. Jakie cechy charakteru ma cairn terrier?

Pomimo iż psów tej rasy nie używamy obecnie do polowań to nadal charakteryzują się one niezwykła odwagą, wytrwałością i inteligencją. Obecnie cairn terrier przoduje jako rozsądny wiecznie uśmiechnięty towarzysz rodziny. Jest ciekawym, szybko uczącymym się sztuczek i komend psem.  Tak jak każdy terrier jest uparciuszkiem z nutką niezależności. Cairny są czujne ale w nieuciążliwym znaczeniu tego słowa: aktywnie kochają dzieci, są cierpliwe w hałaśliwym otoczeniu, mają fantastyczne poczucie humoru i potrafią wyrażać swój nastój przez wydawanie różnorakich dźwięków. Dla babci i dziadka cairn jest wystarczająco małym przytulaskiem, dla dzieci jest wystarczająco mocny do buszowania na trawniku, dla mężczyzny wystarczająco odważny i postawny na spacerze, a dla  kobiety jest codzienną iskierką zadziornej miłości.

3. Jak opiekować się cairn terrierem aby uwzględnić jego potrzeby i temperament?

Cairny potrzebują kochającej, pewnej, delikatnej, a jednocześnie konsekwentnej ręki , ponieważ potrafią być uparte. Nie jest to rasa "bez smyczy" , jeżeli spuścimy go w lesie może instynktownie pobiec za interesującym zapachem zdobyczy. Lubią aktywne wyjazdy do lasu czy też nad wodę, jogging, ale także spokojne spacery, które nawet przy najgorszej pogodzie sprawiają im wiele radości. Zacinający deszcz czy też orzeźwiający mróz nie jest im straszny. Cairny można nauczyć od małego akceptacji kota czy też innego zwierzęcia domowego. Krótko mówiąc domowe pupile będą"rodziną" cairna. Jednakże zwierzątka sąsiadów będą ich łupem tak samo, jak: krety, szczury, myszy, króliki, fretki, które zapuszczą się nieopatrznie na jego teren.

4. Jaka jest formuła i misja hodowla cairn terrier?

Cairn terriery traktujemy, jak członków naszej rodziny, zaś maluchy które przychodzą na świat w naszym domu są wychowywane z miłością z myślą o rodzinach, które będą potem ich długoletnimi towarzyszami. Kładziemy wielki nacisk na prawidłową socjalizację, spójny temperament, zdrowie psychiczne i fizyczne naszych szczeniąt. Rodziny dokonujące wyboru cairniątka muszą być pewne swoich potrzeb i oczekiwań, a czas potrzebny na podęcie życiowej przecież decyzji nigdy nie może być limitowany. Jednocześnie nieustannie dążę aby każde następne pokolenie było równie piękne -lepsze w jakości, by każda rodzina była dumna z posiadania cairn terriera z Hodowli Edeus FCI.

 
Script logo