Cairn Terrier Historia

Cairn terriery są znane od lat 1500-nych  i pochodzą z zachodnich wysp Szkocji - szczególnie z wyspy Isle of Skye. Nazwa pochodzi od pionowo ustawionych kamiennych stosów " Cairn", które znaczą granicę lub miejsce pochówku. Te odważne terriery wyganiały lisy oraz szkodniki z kamiennych stosów. Cairn terrier to jedna z czterech wyraźnych ras pochodzących z szerokiej grupy terrierów: Cairns, Skye, Scottish, and West Highland White. Rasę cairn terrier oficjalnie zaakceptowano przez Klub Hodowców Wielkiej Brytanii w 1910. (Wymowa po polsku: w liczbie pojedynczej Kern natomiast w liczbie mnogiej Kerny)

Zachowanie cairn terriera

Cairn terriery to czujna, aktywna rasa z   fantastycznym poczuciem humoru. Cairn terriery żyją w zgodzie z innymi rasami. Jeżeli w rodzinie jest kot czy też inne zwierzę domowe to cairn terriery łatwo akceptują je w swoim stadzie. Trzeba pamiętać, że zwierzątka obce będą wygonione lub upolowane. Krety, szczury czy też myszy będą wywęszone i potraktowane jako zdobycz. Cairn terriery są niezależnymi i całkiem upartymi psami, dlatego potrzebują kochającej, pewnej, delikatnej oraz konsekwentnej ręki. Nie jest to rasa "bez smyczy", jeżeli spuścisz je w lesie to mogą one instynktownie pobiec za interesującym zapachem zdobyczy.

Długość Życia 12-15 lat znane ze swojej wytrzymałości i wysokiego progu bólu.

Wygląd cairn terrier.
Małe psy mierzące ok. 30cm w kłębie oraz ważące ok. 9kg. Psy cairn terrier zazwyczaj bardziej rzucają się w oczy natomiast suczki to bardziej delikatne stworzenia. Cairn terriery to krótko -nożne, dobrze umięśnione psy z "czubatymi" uszami oraz z krótkim wesołymi ogonkami, są zwinne i wiecznie uśmiechnięte. „Kern" jest podwójnie odporny na pogodę, ma bogate owłosienie : twardy włos okrywowy oraz krótki miękki podszerstek.

Szczegółowe i interesujące informacje znajdziesz tutaj: FCI vs. US standard (w języku angielskim) lub wzorzec rasy cairn terrier (w języku polskim).

CAIRN TERRIER STANDARDS

 

Dzieci z psami cairn terrier

Radosne cairn terriery to dobrze dobrane psy dla dzieci. Przynoszą dużo śmiechu, radości i są zawsze chętne do zabawy. Cairn terriery to bardzo pogodni ekstrawertycy którzy tolerują obcesową zabawę z dziećmi. Trzeba pamiętać by cairn terriery nie stały się „ zabawką" dziecka. Cairn terriery są jednakowo doskonałymi przyjaciółmi dla większych jak i mniejszych dzieci. Dodatkowym plusem jest to, że cairn terriery są bardzo łatwe w transporcie, więc łatwo je wziąć na rodzinne wakacje. Cairn terriery to wspaniali towarzysze oraz niezwykle rodzinne psy.

Szczekanie cairn terriera

Cairn terriery mają niską tendencję do szczekania bez powodu.

Cairny są nieustraszone i reagują na pewne bodźce -  lecz nie są to psy obronne.

Script logo