Jesteśmy zrzeszeni w:

Rasa Cairn Terrier

  • Cairn 'y spoglądające na Loch Loyne, Szkocja
    © TIMWOODGALLERY.COM

    Cairn 'y spoglądające na Loch Loyne, Szkocja <br/> © TIMWOODGALLERY.COM

Dzieci a Cairn Terrier
Radosne Cairny są dobrze dobranymi psami dla dzieci, przynoszą dużo śmiechu, radości i są zawsze chętne do zabawy. Są bardzo pogodnymi ekstrawertykami oraz mogą tolerować obcesową zabawę - jednakże nie mogą stać się "zabawką" dziecka- są jednakowo doskonałymi przyjaciółmi dla większych jak i mniejszych dzieci. Dodatkowym plusem jest to, że Cairny są bardzo łatwe do transportu więc możesz wziąć je na rodzinne wakacje. Są wspaniałymi towarzyszami oraz niezwykle rodzinnymi psami.

Szczekanie Cairn Terrier
Cairny mają niską tendencję do szczekania bez powodu.
Fantastyczne psy, są nieustraszone oraz reagujące na pewne bodźce -  lecz nie obronne.

 

Cairn Terrier Historia
Cairn 'y są znane od lat 1500 'nych  i pochodzą z zachodnich wysp Szkocji - szczególnie z wyspy Isle of Skye. Są nazwane po pionowo ustawionych kamiennych stosach - " Cairnach" które oznaczają granicę lub grób. Te odważne teriery wyganiały lisy oraz szkodniki z kamiennych stosów. Jest to jedna z czterech wyraźnych ras pochodzących z szerokiej grupy terierów: Cairns, Skye, Scottish, and West Highland White. Rasa była oficjalnie zaakceptowana przez Klub Hodowców Wielkiej Brytanii w 1910. (Wymowa po polsku: w liczbie pojedynczej Kern natomiast w liczbie mnogiej Kerny)

Zachowanie Cairn Terrier
Są czujnymi oraz aktywnymi terierami z   fantastycznym poczuciem humoru. Cairny radzą sobie z innymi psami, a jeżeli posiadasz kota czy też inne zwierzę domowe, muszą one być uczone akceptacji od małego inaczej zwierzątka te będą wygonione z twojej posiadłości. Twoje domowe pety mogą stać się "rodziną" Cairna, jednakże zwierzątka twoich sąsiadów będą ich łupem. Krety, szczury czy myszy mogą być wywęszone i potraktowane jako zdobycz. Cairny są niezależnymi i całkiem upartymi psami, dlatego potrzebują kochającej, pewnej, delikatnej oraz konsekwentnej ręki. Nie jest to rasa "bez smyczy", jeżeli spuścisz je w lesie ze smyczy, mogą one instynktownie pobiec za interesującym zapachem zdobyczy.

Długość Życia
Cairny są znane jako wytrzymałe, długo żyjące pieski: 12-15 lat

Wygląd Cairn Terrier
Małe psy mierzące ok. 30cm oraz ważące ok. 9kg. Psy zazwyczaj bardziej rzucają się w oczy natomiast suczki są bardziej delikatnymi stworzeniami. Krótko-nożne, dobrze umięśnione z "czubatymi" uszami oraz z krótkim wesołym ogonkiem, zwinne- wiecznie uśmiechnięte teriery. "Kern" jest podwójnie odporny na pogodę, ma bogate futro o twardym włosie okrywowym oraz krótkim i miękkim podszerstku. Szczegółowe i interesujące informacje znajdziesz tutaj: FCI vs. US standard (w języku angielskim) lub wzorzec rasy cairn terrier (w języku polskim).