Jesteśmy zrzeszeni w:

Cairn Terrier Pielęgnacja włosy, zęby, oczy, uszy, paznokcie

  • 5 miesięczny cairn terrier
    Edeus Set'n Match Novak "Kajtek"

    5 miesięczny cairn terrier <br>  Edeus Set'n Match Novak "Kajtek"

 

 Wskazówki:
1. Nie obcinaj włosów Cairn Terriera
2. Kąp go nie więcej jak raz do roku.
3. W przypadku kiedy twój Cairn bardzo ubrudzi się, wyczyść to miejsce mokrą szmatką. Zabłocone futro wysusz ponieważ suchy piasek szybko odpadnie z futra, a resztę możesz wyczesać. Jeśli Twój Cairn ubrudzi się w czymś wonnym, wypłucz miejsce wodą, przemyj szarym mydłem po czym dokładnie spłucz wymyte miejsce wodą.
4. Jeżeli rzadziej umawiasz psa na wizyty trymerskie to dla wygody na spacerze posyp włos kredą trymerską, wmasuj, pozwól by pies otrzepał się z nadmiaru kredy i resztę wyczesz. Kreda podsusza  i czyści włos.
5. Trymowanie nie jest trudne, jednak wymaga treningu, cierpliwości i wprawy. Jeśli nie masz na czasu na naukę trymowania, to po prostu regularnie umawiaj psa na sesję trymowania.

Włos Cairn terriera

Cairn Terrier posiada dwa rodzaje włosa; twardy włos okrywowy oraz miękki włos zwany podszerstkiem. W dotyku włos Cairn Terriera jest twardy a główne zalety to nie gubienie włosa, odporność na pogodę oraz wygoda w utrzymaniu.


Cairny sezonowo nie gubią  włosa! Twardy włos trzeba utrzymać w "twardej" kondycji przez trymowanie, inaczej włosy cairn terriera zmiękną, będą rosły do ziemi i Cairn zamieni się w wielką włochatą kulkę. Szorstki włos okrywowy chroni skórę Cairn Terriera w trudnych warunkach pogodowych, oraz jeśli cairny są używane jako psy pracujące to twardy włos chroni skórę podczas pogoni za zdobyczą np. w chaszczach, podziemnych tunelach. Dodatkowo Cairn terriery mają także drugi rodzaj włosa delikatny podszerstek, którego absolutnie nie można trymować. Delikatny podszerstek podpiera twardy włos i jest regulatorem ciepłoty ciała: chroni psa przed przemarźnięciem oraz przed przegrzaniem.

 
Jeżeli zdecydujesz się na podcinanie twardego włosa Cairna, to jego włos stanie się piórkowaty, matowy i jaśniejszy w kolorze. Podcinanie rujnuje twarde, odporne na pogodę futro - trzeba pamiętać że piesek zacznie gubić podcięty włos. Brud oraz ziemia będą przylegać do miękkiego włosa dlatego też  będziecie musieli regularnie kąpać i czesać swojego Cairna. Taki podcinany stary włos spodowduje że skóra psa zacznie produkować więcej podszerstka. Pies z przerośniętym podszerstkiem przegrzewa się i jest narażony na infekcje drożdżakami.

 
Pamiętajmy - każda kąpiel naraża każdego psa na choroby skórne! Przy każdym myciu zmywamy psią florę baktryjną ze skóry, czyli zmywamy ich naturalną ochronę. Decydując się na ręczne trymowanie Cairna, utrzymujemy włos w dobrej kondycji, skóra naszego cairna jest zdrowa, nie utrudniamy sobie życia kąpielami. Szorstki włos nie  zatrzymuje brudów czy zapachów bo jest twardy. Po trymowaniu twój Cairn utrzyma swój naturalny wygląd, a co najważniejsze jego flora bakteryjna na skórze będzie go chronić!

Cairn Terrier  Zęby, Oczy, Uszy, Paznokcie
Upewnij się że zęby są czyste, wolne od zapachów, szczotkuj je w miarę możliwości, podawaj mu suchą karmę do jedzenia, surowe marchewki i białe specjalnie spreparowane kości. Czyść brud który zbiera się z przodu oczu. Jest zazwyczaj suchy więc możesz wyczesać go gęstą szczoteczką. Wyczyść uszy  z wytworzonej woszczyny olejem mineralnym na waciku. Przycinaj paznokcie co dwa tygodnie a włosy pomiędzy opuszkami i na około łap raz w miesiącu.